אל תתאכזבו: משבר הקורונה נותן פרופורציות גם לביטקוין

מעטים האנשים שראו בחייהם דבר המזכיר איכשהו את מגיפת הקורונה המשתוללת כיום (יש המכנים אותה בעברית "נזרת"). גם עלינו, הביטקוינרים, נתן המשבר את אותותיו, והשפיע על חיינו בצורה שלפני 3 חודשים אף אחד לא היה יכול אפילו לדמיין.

הדבר הראשון שנפגע היה המסיבה – מסיבת חציית הבלוק השלישית, המציינת אירוע נדיר ומיוחד הקורה אחת ל-4 שנים. בדומה למסיבת העשור – אליה הגיעו כאלף משתתפים נלהבים – גם הפעם פעילי הקהילה היו עסוקים חצי שנה מראש בעבודת ארגון אינטנסיבית. לכן התאכזבנו מאד כשהמצב הסלים במהירה מ"זה כנראה לא ישפיע עלינו" ל"אולי נצטרך לדחות, אבל בינתיים ממשיכים כרגיל" ל"אין שום סיכוי שנוכל לקיים את המסיבה במועדה, ומי יודע מתי ובאיזו מתכונת כן נוכל לקיים אותה". אנחנו עדיין נושאים את עינינו אל האור בקצה המנהרה, ומייחלים לזמן בו המשבר יהיה מאחורינו ונוכל לחגוג במלוא המרץ כאילו אנחנו בבלוק 630,000.

לא רק מסיבות ייחודיות הקורות אחת ל-4 שנים נפגעו. מהר מאד הגענו למצב שכנסים ומפגשים מתבטלים, אנשים לא יוצאים מבתיהם, ומחפשים חלופות לאינטראקציה עם רעיהם. בקהילת הביטקוין הבינלאומית צברו תאוצה מפגשי VR – ביניהם הרצאות, מפגשים חברתיים וסמינרים סוקרטיים. למפגשים אלה ניתן להצטרף מהמחשב גם ללא ערכת VR, אם כי החוויה לא תהיה דומה למי שכבר הצטרף למהפיכה ובביתו ערכה כזו (למרבה הצער, המשבר גרם לשיבושים באספקה של ערכות חדשות, במיוחד של הערכה המומלצת ביותר Oculus Quest). גם בקהילה הישראלית התחלנו לנסות חלופות כגון מפגשים דיגיטליים בשיחות וידאו, שאלות ותשובות בלייב וכו'.

חדי העין שמו לב שגם שער הביטקוין לא נותר ללא פגע, וירד בעשרות אחוזים בשבועיים האחרונים. בדרך כלל אנחנו נוהגים להדגיש שאין טעם בלנסות לייחס אירוע כזה או אחר לתנודות בשער, וגם הפעם זה נכון. אבל קשה שלא להשתכנע שאכן יש קשר הדוק בין הירידה החדה, לבין הזמן שבו ההבנה שאנחנו נכנסים למציאות חדשה נחתה על העולם. ועדיין, אין כאן משהו חריג. אנחנו רגילים לתנודות האלה. שער הביטקוין עולה ויורד כל הזמן ממגוון סיבות וגם ללא כל סיבה. הוא כבר ירד משיא של $20,000 לשפל של $3,000, וזה היה בלי מגיפה שמשתקת את כל העולם. זה שבעיצומה של פנדמיה של פעם במאה שער הביטקוין שמר את רוב ערכו, זה לדעתי סימן חיובי שמעיד על חוסנו.

וכמה הוא ירד, בעצם? הנזרת קיימת כבר מספר חודשים, ואין זה הוגן להצביע על ימים נבחרים ולהגיד "הקורונה גרמה לשער לקרוס בחצי". למשל, השפל של השער בדצמבר 2019 – החודש בו התגלתה המחלה, אך בעולם זה עדיין נתפש כמשהו לא רלוונטי, היה $6425. ברגע כתיבת שורה זו השער הוא $6282 – ירידה של 2.3% בלבד. משם לפה השער הספיק גם לעלות עד $10,500, למרות הקורונה. כמובן שדרכי חישוב שונות תובלנה למסקנות שונות, אבל הכל מחזק את אותה נקודה – שער הביטקוין אינו צפוי, וזה לא חדש.

את כל זה אני אומר לא כי יש חשיבות לניתוח קפדני של מה היה השער בכל רגע ורגע, אלא בשביל להדגיש שאין הצדקה לאכזבה המרה שאנשים מסוימים חשים לאור ההתנהגות של שער הביטקוין לאורך המשבר הזה.

אחת התכונות הדרושות ממטבע בכלל, ומביטקוין בפרט, הוא יכולתו לשמור ערך – Store of Value. יש הטוענים שבמהלך המשבר ביטקוין לא התנהג ככזה. אבל שוב, היה ידוע מאז ומתמיד שערכו של ביטקוין אינו יציב בפרקי זמן קצרים. רק בטווח הארוך ניתן לראות את יכולתו לשמור ערך ואף לעלות בערכו. ניסיון להקיש מידע חדש על תכונה זו שלו, לאור שינויים בתקופה של שבועיים, הוא חסר טעם.

יש גם הטוענים שביטקוין לא היה אמור רק לשרוד את המשבר. אדרבא, הוא היה אמור לשגשג ולהתנהג באופן הפוך מכל כלי כלכלי אחר, ואנשים היו אמורים לנהור לביטקוין בהמוניהם כמפלט בטוח מפני המשבר הממשמש ובא.

טענות מסוג זה מעולם לא עשו שכל בעיני. ראשית, המשבר שאנו חווים בינתיים אינו מהסוג שביטקוין אמור לתת מענה לו. לביטקוין אין תכונות אנטי-ויראליות, ולא ניתן לפתח חיסון קורונה מבוסס בלוקצ'יין; לא ברור איך ביטקוין אמור לסייע עם מצב חירום רפואי. ביטקוין, כאלטרנטיבה למערכת הפיננסית הקיימת, עשוי להוכיח את עצמו בעת משבר במערכת הפיננסית. מצב של ריצה אל הבנקים, קריסת מערכות תשלומים, חדלות פירעון ואובדן חסכונות, יכול לעורר עניין מחודש בביטקוין. אבל אנחנו עדיין לא שם – בינתיים הפגיעה היא פגיעה ריאלית ביכולת היצרנית והלוגיסטית של הכלכלה, וכאן אין לביטקוין בשורה.

שנית, גם אם תיווצרנה נסיבות בהן תורו של ביטקוין לזהור, הוא אינו מוכן לזה. הוא לא מסוגל לזנק מ-0 ל-100 באורח פלא רק כי יש משבר. בתודעה הציבורית, ביטקוין לא נתפש כמשהו שאמורים לנהור אליו כמפלט בטוח, ואנשים לא יעשו את זה גם אם נוצרו נסיבות בהן יש בכך היגיון. אפילו אם ירצו לעשות את זה – אין תשתיות טכנולוגיות, רגולטריות ועסקיות שתאפשרנה זאת. אם כבר, יותר סביר שמי שינסה ייתקל בחוויה שלילית שתרחיק אותו מביטקוין בעתיד.

ההצלחה של ביטקוין לא תבוא אלינו על מגש כסף בגלל משבר כזה או אחר. היא תבוא מצמיחה הדרגתית, בניית תשתיות וצבירת מוניטין לאורך עשורים.

ובאשר לקורונה – הפתגם אומר "מה שלא הורג, מחשל". בזמן כלשהו ובצורה כלשהי, המשבר יהיה מאחורינו, ואני מקווה שהאנושות תצא מחוזקת. נלמד איך להתמודד יותר טוב עם מגיפות ולהתכונן מראש לשעת חירום, ונצבור ניסיון עם חידושים טכנולוגיים ועם צורות נוספות של אינטרקאציה חברתית. בסיום פרק זמן לא ידוע במצור, ניזכר כמה טובים החיים המודרניים בשגרה; ונלמד להעריך את הדברים הקטנים כמו לצאת מהבית להיפגש עם חברים, וגם דברים גדולים כמו מסיבות ענקיות של אחת ל-4 שנים.

גרסה של מאמר זה הופיעה גם באתר Cryptojungle.